CO KRĘCI STUDIO MUNKA
Wakacje dobiegają końca, a młodzi twórcy nie próżnują. W lipcu powstały dwa krótkometrażowe filmy zrealizowane w ramach programu „Trzydzieści minut” Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Kolejna produkcja zaplanowana jest na przełom sierpnia i września.
Film Pogrzebiny w reżyserii Wojciecha Stupnickiego – pierwszy z projektów – był realizowany w Świętochłowicach na Śląsku. Wydarzenia o których opowiada, rozgrywają się na przestrzeni jednego dnia, a ściślej podczas stypy czyli „pogrzebin” właśnie. Co robi kelner na stypie? To co zwykle - podaje do stołu, zbiera nakrycia, podrywa dziewczyny…
Wojciech Stupnicki opowiada: Chciałem zrobić film, który byłby troszkę dokumentalny, opowiedzieć historię, która mogłaby pozwolić na opowiadanie obrazem w taki, a nie inny sposób – w tym sensie inspiracją były dla mnie filmy Milosza Formana i Ivana Pasera, a w Polsce Janusza Kondratiuka…
W obsadzie zobaczymy śląskich aktorów profesjonalnych i nieprofesjonalnych, z pomocą których reżyser starał się osiągnąć jak najwyższy stopień wiarygodności opowiadanej historii. Staraliśmy się, żeby było jak najmniej fałszu – kontynuuje Stupnicki – aktorzy bardzo pomagali od strony językowej, (…) sprawili, że dialog jest bardziej naturalny, a o to nam wszystkim chodzi.
Nie miałem aspiracji, żeby był to film z jakimś głębokim przesłaniem. Najważniejsza jest zawarta w nim opozycja: stypa, która przeradza się w pewnym momencie, w imprezę afirmującą życie. Ostatnio można odnieść wrażenie, że żałoba jest stale wpisana w polską kulturę i ja myślę, że pokazuję tę żałobę w trochę inny, trochę zwyczajniejszy sposób. Być może to jest ukryty przekaz tego filmu. – podsumowuje reżyser.
Podczas gdy kończyły się zdjęcia do Pogrzebin, prace rozpoczynała ekipa Domu na końcu drogi – debiutu fabularnego cenionego dokumentalisty Wojciecha Kasperskiego. Jego pierwszy dokument Nasiona, zrealizowany
w ramach projektu „Polska – Rosja. Nowe spojrzenie”, zdobył wiele nagród w Polsce i zagranicą, m.in.: Nagrodę TVP Kultura za rok 2006 w kategorii: film; Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu "Kratkofil" w Banja Luce; Główną Nagrodę w kategorii krótkiego filmu dokumentalnego na AFI Discovery Channel Documentary Festival "Silverdocs" w Waszyngtonie; Narodową (Rosyjską) Nagrodę Filmową w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film autorski oraz Grand Prix "Złoty Lajkonik" na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2006 roku.
Dom na końcu drogi to historia Marty, która po długiej nieobecności, w tajemniczych okolicznościach pojawia się w rodzinnych stronach. Kobieta chce odnowić kontakt z rodziną – mężem i dwójką dzieci. Sytuacja okazuje się jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż początkowo przypuszczała…
Ten kameralny obraz został zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie – w rolach głównych zobaczymy Maję Ostaszewską i Roberta Gonerę.
Obydwa filmy są obecnie w fazie postprodukcji.
Zdjęcia do krótkiej fabuły pt. Dół zaplanowano na końcówkę sierpnia lub początek września. Autorem scenariusza jest Piotr Borkowski, współpracujący wcześniej m.in. z Bartoszem Konopką przy Lęku wysokości. Film wyreżyseruje Leszek Molski mający już na swoim koncie wiele teledysków i krótkich form filmowych, m.in. Real Time Movie (w roli głównej: Peter Fonda) - krótki film-trailer i Film – w którym w rolach głównych wystąpili Mirosław Baka, Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak. Wymienione dzieła stanowiły część pracy Pawła Althamera przygotowanej na wystawę sztuki w Carnegi i Zachęcie.
Informacja prasowa - Studio Munka
Więcej informacji na stronie Studia Munka