„DEKALOG 89 PLUS” W TVP KULTURA
13 marca mija 15 rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Obok „Dekalogu” oraz serii filmów dokumentalnych „Dekalog… po dekalogu”, zainspirowanych słynnym cyklem, TVP Kultura zaprezentuje również "Dekalog 89 +", czyli dwuetapowy projekt edukacyjny, w skład którego wchodzą krótkie fabuły współczesnych młodych reżyserów, nawiązujące do twórczości Kieślowskiego.
Pierwszy etap projektu „ Dekalog 89 +” - literacki, to konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na krótkie opowiadania inspirowane przykazaniami Dekalogu. W ramach drugiego - filmowego etapu projektu przeprowadzony został konkurs dla studentów i niedawnych absolwentów szkół filmowych (duety reżysersko - operatorskie przed pełnometrażowym debiutem fabularnym) na projekty adaptacji filmowych opowiadań nagrodzonych w części literackiej. Nagrodą dla najlepszych projektów adaptacji była ich realizacja w postaci fabularnych filmów krótkometrażowych.
Oto dziesięć zwycięskich duetów "reżyser + operator", które wyłoniła Rada Artystyczna pod przewodnictwem reżysera Wojciecha Marczewskiego:
"Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów", reż. Leszek Korusiewicz
Andrzej (Bartosz Opania) jest popularnym kaskaderem filmowym. Wydaje się, że tego rodzaju praca nie ingeruje w jego spokojną codzienną egzystencję. Jest szczęśliwym ojcem i mężem. Jednak pewnego razu pojawia się sytuacja, która wywołuje niewyjaśniony strach....
"Nowa", reż. Tomasz Olejarczyk
Samotna 17-latka Ania (tytułowa Nowa) szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane, miejskie zabawy. Swoje starania okupuje utratą wiary w sens wyznawanych wartości. Nie mając nic do stracenia Ania wymyśla karkołomną zabawę, mającą dać do myślenia grupie, a zwłaszcza jej przywódcy - Czarnemu. Zaskakujący finał filmu otwiera przed jego bohaterami szansę na powrót do normalności.
"Za burtą", reż. Bartosz Paduch
Projektant jachtów jest zaniedbującym rodzinę pracoholikiem. Dziś stoi na życiowym zakręcie. Czy wspomnienie udziału w Morskiej Pielgrzymce Rybaków da mu siłę do uporządkowania własnych spraw?
"Moja biedna głowa", reż. Adrian Panek
Po śmierci żony ojciec 16-letniego Wojtka popada w załamanie nerwowe i zdaje się nie mieć kontaktu z rzeczywistością. W szkole, do której uczęszcza Wojtek, już wiedzą o tych kłopotach. Jeśli ojciec Wojtka nie udowodni, że jest w stanie sprawować opiekę rodzicielską nad synem - chłopak trafi do domu dziecka. Wojtkowi zostało kilka godzin, by opanować sytuację i wybrnąć z opresji.
"Sprawa Janusza W.", reż. Wojciech Jagiełło
Przypadkowy taksówkarz ginie w wypadku samochodowym, który spowodował znany prezenter telewizyjny. Czy to koniec jego błyskotliwej kariery? Wszystko wskazuje na to, że nie, gdyż koncern medialny, dla którego pracuje, nie cofnie się przed niczym, by ocalić wizerunek swojej gwiazdy.
"Sublokator", reż. Marcin Bortkiewicz
Kasia (Klaudyna Lewczuk), uczennica szkoły tańca, mieszka z matką (Ewa Kasprzyk) w obszernym lokum. Pewnego dnia matka wynajmuje wolny pokój sublokatorowi - uczniowi szkoły sportowej. Sublokator i Kasia nawiązują oryginalną znajomość - bez słów i spotkań.
"Street feeling", reż. Krisstofer Karlosson Rus
Młodzi grafficiarze kradną farby w sklepie i pod oknem Tomasza, 45-letniego grafika, zaczynają malować na murze. Tomasz przeżywa właśnie trudny okres w swoim życiu zawodowym i osobistym, pracuje pod presją zleceniodawcy, który naciska, aby przygotował projekt zadawalający klienta. Zaczyna się walka z własnym gustem, przekonaniami i z czasem...
"Ogrodzenie", reż. Tomasz Matuszczak
Matka (Maria Seweryn) i córka (Michalina Rodak) żyją same w niewielkim domku na uboczu wsi. Ich bliskie relacje zakłóca pojawienie się tajemniczego mężczyzny. Czy kobietom uda się obronić przed wzajemną zazdrością i nieufnością?
"Filiżanki Yoko Ono", reż. Andrzej Mańkowski
19-letnia Janka pochodzi z katolickiej rodziny. Mieszka wraz z rodzicami w przygranicznym miasteczku na wschodzie Polski. Pewnego dnia poznaje ekscentryczną Rosjankę – Sarę. Uczucie, jakie wynika z tego spotkanie, staje się dla Janki początkiem pasma utrapień, ale i refleksji nad własnym życiem.
"Real", reż. Rafał Samusik
Anna - matka umierającego na białaczkę 16-letniego Adasia - rozpaczliwie próbuje dotrzeć do Wiktora - autora internetowego bloga. Wiktor twierdzi, że znalazł lekarstwo na raka. Nocna podróż Anny przez światy realny i wirtualny zakończy się szokującym odkryciem.
Plan emisji filmów z cyklu „Dekalog 89 +” w TVP Kultura:
Poniedziałek, 14.03.2011
19:25 - Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów
19:45 - Nowa
Wtorek, 15.03.2011
10:53 - Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów
11:25 - Nowa
19:20 - Za burtą
19:40 - Moja biedna głowa
Środa, 16.03.2011
10:50 - Za burtą
11:25 - Moja biedna głowa
19:20 - Sprawa Janusza W.
19:45 – Sublokator
Czwartek, 17.03.2011
10:45 - Sprawa Janusza W.
11:25 - Sublokator
19:20 - Street feeling
19:40 - Ogrodzenie
Piątek, 18.03.2011
10:50 - Street feeling
11:20 - Ogrodzenie
19:20 - Filiżanki Yoko Ono
19:40 - Real
Sobota, 19.03.2011
09:55 - Street feeling
10:19 - Ogrodzenie
Więcej na: www.dekalog89plus.pl.
(Na zdjęciu obok: fotos z filmu "Nowa" Tomasza Olejarczyka)