GRUDZIEŃ NA FESTIWALACH KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Grudzień oznacza, że festiwale powoli udają się na zimową przerwę. Mimo to w tym miesiącu będzie okazja do zobaczenia polskich filmów krótkometrażowych na międzynarodowych festiwalach - w Kolumbii zagoszczą polskie dokumenty krótkometrażowe, a w Meksyku – animacje.
Największą ilością pokazów w grudniu może pochwalić się „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej. Animacja zostanie zaprezentowana na 12-tu międzynarodowych festiwalach, m.in. na Kyoto International Student Film & Video Festival w Japonii, Leuven Short Film Festival w Belgii, Arcipelago we Włoszech (obok „Hanoi-Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz), Animacine w Brazylii, Montefeltro we Włoszech czy Animage w Brazylii. Na tym ostatnim festiwalu pojawi się też „XOXO – pocałunki i uściski” Wioli Sowy, który w tym miesiącu zagości jeszcze na czterech międzynarodowych festiwalach m.in. Piccolo Animazone we Włoszech czy Anilogue International Animation Festival na Węgrzech.
Jeszcze w listopadzie rozpoczął się 8th China International New Media Short Film Festival, gdzie widzowie mogli zobaczyć „Gdybym tylko był pająkiem” w reżyserii Katarzyny Warzechy, Alexa Casianova i Martyny Majewskiej. To jednak nie koniec obecności polskiego filmu w Chinach w tym miesiącu. Od 11 grudnia podczas trwającego tam Guangzhou International Documentary Film Festival zaprezentowanych zostanie ponad 30 polskich produkcji, w tym wiele krótkometrażowych dokumentów: m.in. „Miss Holocaust” Michaliny Musielak i Ireny Siedlar, „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, „Amerykański sen” Marka Skrzecza czy „Na szczęście” Piotra Januszkiewicza, które znalazły się w konkursie festiwalu, a także w ramach programu Focus on Poland, w retrospektywach filmów Marcela Łozińskiego, Bogdana Dziworskiego, Wojciecha Staronia i Marcina Koszałki. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się tutaj.
Również w listopadzie rozpoczął się francuski Festival Tous Courts, w którym weźmie udział film „Ostatni sezon” Sławomira Witka, „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka oraz „Zagraj ze mną” Mileny Dutkowskiej. W tym samym dniu w Portugalii wystartował Caminhos Film Festival, gdzie będzie można zobaczyć „Matkę” Piotra Gołębowskiego, a dzień później rozpoczął się Riga International FF w Łotwie, gdzie pokazywane są „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej oraz Wolves Independent International Film Award, na którym będzie można zobaczyć „Adaptację” Bartosza Kruhlika. „Adaptacja” w tym miesiącu pojawi się także na 17th FSF Festival of Student w Serbii oraz na Amarcort Film Festival we Włoszech razem z animacją „Podwórko” Grzegorza Wacławka.
Duża reprezentacja polskich filmów animowanych pojawi się w tym miesiącu w Meksyku na Animasivo Festival of Contemporary Animation. Widzowie zobaczą tam „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht, „Super rzecz” Piotra Kabata, „XOXO...”, „Cipkę”, „Debiut” Katarzyny Kijek, „Pana Maluśkiewicza i wieloryba” Andrzeja Gosienieckiego, „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek, „Udomowienie” Sylwii Gaweł oraz „Locus” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi.
Grudzień otworzy Poitres Film Festival we Francji, podczas którego będzie można zobaczyć „Daniela” Anastazji Dąbrowskiej, animację „Cipka” oraz „Ciepło-zimnohttp://www.polishshorts.pl/pl/filmy/ukonczone/1701/cieplo-zimno” Marty Prus. W tym samym dniu w USA rozpocznie się Sacramento Underground Film & Arts Festival, na którym zostanie pokazane „Theatrum Magicum”, a także London International Film Festival, które do programu zaprosiło „Figury...”, „Wyjdę z siebie”, „Debiut” oraz „Sprawę Moczarskiego” Tomasza Siwińskiego.
Natomiast 2-ego grudnia w Grecji na Olympia International Film Festival pokazana zostanie „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, a podczas Saint Louis IFF w USA: „Mam cię” Sebastiana Drożaka, „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli oraz „Ucieczka” Jarosława Konopki.
W Indiach na New Delhi International Film Festival zaprezentowana będzie „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza, a w Iranie widzowie zobaczą „Kolekcję” Marcina Polara. „Poloneza” Agnieszki Elbanowskiej czeka w grudniu pokaz na biegunie południowym na 9th Antarctic Short, Documentary and Animation Film Festival.
Aż sześć polskich animacji będzie można zobaczyć w grudniu w Słowenii. Na festiwalu Animateka pojawią się: „Zdrowaśka” Aleksandry Wit, „XOXO...”, „Debiut”, „Sprawa Moczarskiego”, „Klimat i Wanilia” Bogny Kowalczyk oraz „Bernard” Anny Oparowskiej. Pięć krótkometrażowych filmów animowanych pojawi się natomiast we Włoszech na Piccolo Festival Animazione: „XOXO…”, „Cipka”, „Figury...”, „Czerń” Tomasza Popakula oraz „Wieczór” Izabeli Plucińskiej. Animacje zagoszczą także na 12th Femina International Women’s Film Festival w Brazylii, będzie można zobaczyć tam: „Cipkę”, „Nie trać głowy” Karoliny Specht oraz „Wióry” Agaty Mianowskiej.
Grudzień to także duży przegląd polskiego dokumentu w Kolumbii. Na festiwalu Bogoshorts zostaną pokazane zarówno filmy mistrzów polskiego dokumentu, dokumenty z ostatnich lat zdobywające nagrody na festiwalach, a także krótkometrażowe filmy, które zostały zaproszone do konkursu. Szczegóły obecności polskich produkcji na Bogoshorts znajdują się tutaj.
Festiwalowy grudzień zakończy Les Arcs European Film Festival we Francji, na którym pokazana zostanie „Cipka” oraz „Mleko” Urszuli Morgi i „Żabi król” Arka Biedrzyckiego.
Aktualna lista pokazów festiwalowych dostępna jest w zakładce „Festiwale”.