„MATKA ZIEMIA” I „SUPERJEDNOSTKA” NAGRODZONE NA FESTIWALU GO SHORT!
Aż dwa polskie tytuły znalazły się w gronie laureatów zakończonego w miniona niedzielę, 12 kwietnia, festiwalu Go Short. Film „Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego, a “Superjednostka” Teresy Czepiec – wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych.
Siódma edycja festiwalu filmów krótkometrażowych Go Short, która odbyła się w holenderskim mieście Nijmegen w dniach od 8 do 12 kwietnia, okazała się bardzo udana dla polskich filmów. Jury festiwalu w składzie Claire van Daal, Edmund Jansons, Carmen Gray, Daniel Ebner i Philip Ilson, nagrodziło aż dwie polskie produkcje.
Studencki film Piotra Złotorowicza „Matka Ziemia” zdobył nagrodę Dioraphte Encouragement Award dla najlepszego filmu studenckiego. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Nie sposób było nie dostrzec siły, surowych emocji oraz imponujących umiejętności, jakie cechują ten film. Porusza on klasyczny temat, a mimo to reżyserowi udało się zaskoczyć i poruszyć nas w każdym aspekcie tego doskonałego dzieła”.
„Matka Ziemia” to historia konfliktu oczekiwań ojca z możliwościami i wrażliwością syna. Maciek – główny bohater filmu – nie jest już chłopcem, ale jeszcze nie stał się mężczyzną. Chce zaspokoić ambicje ojca i – tak jak wszyscy w rodzinie – zostać rzeźnikiem. Jest jednak zbyt wrażliwy, żeby zadać cierpienie zwierzęciu. Chłopak wszystkie ciepłe uczucia kieruje w stronę starego, zaniedbanego sadu – jedynej pamiątki po jego zmarłej matce.
Zrealizowana przez Teresę Czepiec „Superjednostka” otrzymała Wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych. Jurorzy podkreślili, że: „W tym ludzkim i płynnym portrecie zamkniętej społeczności nakreślona została zmuszająca do myślenia paralela między kinem a architekturą”.
Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany jako "maszyna do mieszkania". Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się - lub nie spełniają- ich pragnienia.
Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej.