FILMY Z WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Filmy zrealizowane w Warszawskiej Szkole Filmowej pokazywane są na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Poniżej zestawienie najbliższych pokazów.

Istniejący od 1995 roku kanadyjski festiwal REGARD – Saguenay International Short Film Festival to jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Ameryce Północnej. Wielkim wyróżnieniem jest udział w nim filmu „Córka” Mary Tamkovich, który wraz z 5 tytułami z całego świata zostanie zaprezentowany w sekcji #MeToo, w której znalazły się filmy prezentujące kino upominające się o prawa kobiet.

Już po raz 11. w tureckiej miejscowości Eskişehir odbywa się Palto International Film Festival (19 – 23.02). W tegorocznej edycji w programie festiwalu po raz pierwszy znalazły się filmy krótkometrażowe, a wśród najlepszych – „Córka” Mary Tamkovich. Selekcjonerzy festiwalu zachwycili się filmem Mary podczas innej tureckiej imprezy - International Uşak Winged Seahorse Short Film Festival (gdzie film okazał się drugim najlepszym krótkim metrażem na festiwalu) i zapragnęli pokazać u siebie ten film. W połowie marca natomiast „Córka” będzie ponownie pokazywana w białoruskim Mńsku, gdzie w listopadzie ubiegłego roku została nagrodzona na Minsk International Film Festival Listapad. Film będzie prezentowany w ramach The Short Movie Club w pozakonkursowej sekcji Unfiltered Cinema. 

Pokazywany i nagradzany na wielu wydarzeniach film „Wieczne Cienie” Marka Leszczewskiego nadal podróżuje po światowych festiwalach. Tylko w lutym ten krótki metraż odwiedzi następujące imprezy: 7. Human Rights International Film Festival (Nepal), 7. International Changing Perspectives Film Festival (Turcja), Milkbush Short Film Festival (Republika Południowej Afryki) oraz 3. Jaipur Film World (Indie). 

Zrealizowane w Warszawskiej Szkole Filmowej oba filmy Mateusza Motyki – zarówno „Leszy” jak i „Maliny” cieszą się ogromną popularnością na światowych festiwalach. 

Pod koniec marca „Leszy” zostanie zaprezentowany na Benton Park Film Festival w Saint Louis. Natomiast 23 lutego "Maliny" zostaną zaprezentowane w sekcji Student Program podczas Ogeechee International History Film Festival, który odbywa się przy współpracy Georgia Southern University.

źródło: informacja prasowa Warszawskiej Szkoły Filmowej