POLSKIE FILMY NA FESTIWALU DOK LEIPZIG
Już 31 października rozpocznie się 59. edycja festiwalu DOK Leipzig. W tym roku w Lipsku zagości silna reprezentacja polskich produkcji: siedem filmów stanie do konkursowych rywalizacji, osiem pojawi się w sekcjach pozakonkursowych, a dwadzieścia siedem zostanie pokazanych w specjalnej retrospektywie.
DOK Leipzig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każdego roku w Lipsku prezentowane są najnowsze produkcje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszystkich kontynentów. W tym roku na DOK Leipzig zgłoszono ponad 3,300 filmów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano około 160 filmów, a około 125 filmów trafiło do programów specjalnych. W sumie na DOK Leipzig zostanie pokazanych prawie 300 filmów, w tym aż 41 filmów produkcji polskiej!
W międzynarodowym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych o nagrodę będzie walczyć film „Komunia” Anny Zameckiej, natomiast do konkursu filmów krótkometrażowych zaproszono cztery polskie filmy, dwa dokumenty oraz dwie animacje. W Lipsku do rywalizacji staną „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej, „Piórnikt” Magdaleny Pileckiej i „Super rzecz” Piotra Kabata. Oba dokumenty oraz animacja Piotra Kabata na DOK Leipzig będą miały swoją międzynarodową premierę.
Również w konkursie, ale tym razem przeznaczonym dla niemieckich krótkometrażowych dokumentów, będzie można zobaczyć „Lekcję patriotyzmu” Filipa Jacobsona, która jest polsko-niemiecką koprodukcją, a polsko-rosyjski film „Convictions” Tatiany Chistovej będzie zmagał się o nagrodę w konkursie Next Masters Competition.
Natomiast w międzynarodowym programie pełnometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych znalazły się trzy polskie produkcje: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, "Dwa światy" Macieja Adamka oraz „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji. Dokumenty Piotra Stasika oraz Macieja Adamka, mimo iż nie znalazły się w sekcji konkursowej, zostały nominowane do nagrody MDR Film Prize dla filmów z Europy Wschodniej.
Także w programie krótkometrażowym swoje miejsce mają polskie filmy, została do niego zaproszona „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „Olbrzym” Marcina Podolca oraz polsko-rosyjska koprodukcja „In Another World” Anny Bedyńskiej.
Polskie produkcje pojawią się także w sekcji Kids DOK. Tam swoją premierę międzynarodową będzie mieć „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, a w programie znalazły się także „Dwa światy” Macieja Adamka oraz „You Can’t Hide From the Truth” A.a.v. Amasi wyprodukowane w Polsce, Wielkiej Brytanii i Zimbabwe.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu DOK Leipzig odbędzie się retrospektywa polskich filmów dokumentalnych zatytułowana „Seven sins and other confessions in Polish documentary films”. W Lipsku pokazanych zostanie prawie 30 filmów!
To jeden z największych przeglądów polskiego dokumentu zagranicą. W programie znalazły się filmy zrealizowane od połowy lat 50. XX wieku, należące do tzw. czarnej serii, jak i najnowsze dokumenty wyprodukowane w latach 90. i na początku XXI wieku. Pomiędzy nimi klasycy gatunku: Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński czy Bogdan Dziworski. Więcej o retrospektywie można przeczytać tutaj.
To jeszcze nie wszystkie polskie akcenty na DOK Leipzig. Od kilku lat festiwal współpracuje z Krakowską Fundacją Filmową, a owocem tej współpracy jest, między innymi, specjalny polski program na targach filmowych DOK Market. Podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland wyróżnieniem DOK Leipzig wraz z zaproszeniem na Co-Pro Market została uhonorowana „Wolta” w reżyserii Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, natomiast w sekcji Doc Preview zaprezentuje się odnoszący już sukcesy na pitchingach projekt "Over the limit" Marty Prus, produkowany przez Telemark.
Pełen program festiwalu dostępny na stronie DOK Leipzig.