wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polskim filmie krótkometrażowym
 
 

POLACY NAGRODZENI W CZECHACH

 


"Tajemnica góry Malakka" reż. Jakub Wroński

"Pocałunek" reż. Filip Gieldon

"Miruna" reż. Piotr Sułkowski

"Arbuz" reż. Tato Kotetishvili

Tegoroczna, już 54. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Brno 16, przyniosła Polakom aż dziewięć nagród. Dodatkowo, organizatorzy festiwalu wyróżnili polską kinematografię za wyjątkowy wykład artystyczny w program tegorocznej edycji.

Festiwal w Brnie jest najstarszym czeskim i jednym z najstarszych europejskich festiwali poświęconych wyłącznie prezentacji filmów krótkometrażowych. W ramach imprezy, której nazwę zaczerpnięto od formatu filmowego 16mm, początkowo pokazywano jedynie krótkometrażowe filmy fabularne zrealizowane w tym właśnie formacie. Od pierwszej edycji, w programie festiwalu co roku prezentowane są zarówno filmy amatorskie, jak i studenckie oraz profesjonalne – głównie fabularne lecz także animowane.

Do tegorocznego programu wybrano aż 46 filmów zrealizowanych na całym świecie – w tym aż osiem filmów polskich. O Grand Prix festiwalu walczyły filmy studenckie z Wydziału Radia i Telewizji Uniwesytetu Śląskiego w Katowicach – „Echo” Marcina Filipowicza i „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej oraz PWSFTviT w Łodzi – „Żar” Bartosza Kruhlika, „Pocałunek” Filipa Gieldonia, „Arbuz” Toto Kotetishviliego, „Miruna” Piotra Sułkowskiego, „Na zawsze mój” Matyldy Kawki, „Stefan i Żuczek” Piotra Loca Hoanga Ngoca. W konkursie pokazano także dyplomową „Tajemnicę góry Malakka” Jakuba Wrońskiego wyprodukowaną przez warszawskie FUMI Studio.

Po ubiegłorocznym sukcesie „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, które nagrodzono Grand Prix festiwalu, także w tym roku główna nagroda trafiła do studenta łódzkiej PWSFTViT.  Nagrodę dla najlepszego filmu otrzymał „Żar” w reżyserii Bartosza Kruhlika. Dodatkowo Bartosz Kruhlik odebrał także nagrodę za najlepszą reżyserię a jego aktorzy – Rafał Fudalej i Aleksander Sosiński nagrodę dla najlepszego aktora.

Niekwestionowanym zwycięzcą w grupie animacji była natomiast „Tajemnica góry Malakka” Jakuba Wrońskiego. Film został nagrodzony aż w trzech kategoriach – Najlepsza Animacja, Najlepszy Scenariusz (dla Justyny Nowak) oraz Najlepsza Muzyka (dla Miłosza Wośko i Adriana Jakucia-Łukaszewicza). Animacja Wrońskiego  jest historią podróży kilkuletniego Juniora do podnóża góry Malakka, śladami ojca – słynnego pilota, który pewnego dnia nie wraca z kolejnej, objętej ścisłą tajemnicą misji. Hipnotyzująca animacja Wrońskiego została dotychczas nagrodzona m.in. podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Bajnaluka, gdzie film zdobył nagrodę w kategorii 2D.

Kolejne nagrody trafiły do: Agnieszki Żulewskiej – za najlepszą damską rolę aktorską w „Pocałunku” Filipa Gieldonia, Przemysława Brynkiewicza za zdjęcia do filmu „Miruna” w reżyserii Piotra Sułkowskiego oraz Tato Kotetishviliego za jego „Arbuz”, który jury nagrodziło w kategorii najlepszego filmu poniżej 10 minut.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 16-19 października.

Pełna lista nagrodzonych filmów oraz szczegółowy program festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej

Powyżej – kadr z filmy „Żar” Bartosza Kruhlika

(21.10.2013)
Szukaj
osoba:

rok prod.:
czas trwania:
producent:

tytuł polski:

tytuł angielski:


 
  hosting zapewnia Kei.pl
Polish Film Institute Krakow Film Foundation
Copyright © 2009–2014 Polish Shorts