POLACY NAGRODZENI W CZECHACH

Tegoroczna, już 54. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Brno 16, przyniosła Polakom aż dziewięć nagród. Dodatkowo, organizatorzy festiwalu wyróżnili polską kinematografię za wyjątkowy wykład artystyczny w program tegorocznej edycji.

Festiwal w Brnie jest najstarszym czeskim i jednym z najstarszych europejskich festiwali poświęconych wyłącznie prezentacji filmów krótkometrażowych. W ramach imprezy, której nazwę zaczerpnięto od formatu filmowego 16mm, początkowo pokazywano jedynie krótkometrażowe filmy fabularne zrealizowane w tym właśnie formacie. Od pierwszej edycji, w programie festiwalu co roku prezentowane są zarówno filmy amatorskie, jak i studenckie oraz profesjonalne – głównie fabularne lecz także animowane.

Do tegorocznego programu wybrano aż 46 filmów zrealizowanych na całym świecie – w tym aż osiem filmów polskich. O Grand Prix festiwalu walczyły filmy studenckie z Wydziału Radia i Telewizji Uniwesytetu Śląskiego w Katowicach – „Echo” Marcina Filipowicza i „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej oraz PWSFTviT w Łodzi – „Żar” Bartosza Kruhlika, „Pocałunek” Filipa Gieldonia, „Arbuz” Toto Kotetishviliego, „Miruna” Piotra Sułkowskiego, „Na zawsze mój” Matyldy Kawki, „Stefan i Żuczek” Piotra Loca Hoanga Ngoca. W konkursie pokazano także dyplomową „Tajemnicę góry Malakka” Jakuba Wrońskiego wyprodukowaną przez warszawskie FUMI Studio.

Po ubiegłorocznym sukcesie „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, które nagrodzono Grand Prix festiwalu, także w tym roku główna nagroda trafiła do studenta łódzkiej PWSFTViT.  Nagrodę dla najlepszego filmu otrzymał „Żar” w reżyserii Bartosza Kruhlika. Dodatkowo Bartosz Kruhlik odebrał także nagrodę za najlepszą reżyserię a jego aktorzy – Rafał Fudalej i Aleksander Sosiński nagrodę dla najlepszego aktora.

Niekwestionowanym zwycięzcą w grupie animacji była natomiast „Tajemnica góry Malakka” Jakuba Wrońskiego. Film został nagrodzony aż w trzech kategoriach – Najlepsza Animacja, Najlepszy Scenariusz (dla Justyny Nowak) oraz Najlepsza Muzyka (dla Miłosza Wośko i Adriana Jakucia-Łukaszewicza). Animacja Wrońskiego  jest historią podróży kilkuletniego Juniora do podnóża góry Malakka, śladami ojca – słynnego pilota, który pewnego dnia nie wraca z kolejnej, objętej ścisłą tajemnicą misji. Hipnotyzująca animacja Wrońskiego została dotychczas nagrodzona m.in. podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Bajnaluka, gdzie film zdobył nagrodę w kategorii 2D.

Kolejne nagrody trafiły do: Agnieszki Żulewskiej – za najlepszą damską rolę aktorską w „Pocałunku” Filipa Gieldonia, Przemysława Brynkiewicza za zdjęcia do filmu „Miruna” w reżyserii Piotra Sułkowskiego oraz Tato Kotetishviliego za jego „Arbuz”, który jury nagrodziło w kategorii najlepszego filmu poniżej 10 minut.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 16-19 października.

Pełna lista nagrodzonych filmów oraz szczegółowy program festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej

Powyżej – kadr z filmy „Żar” Bartosza Kruhlika